VX-31 Website

Command Biographies

LTCOL Eric “Opie” William H. Rothermel, 
Chief Test Pilot, VX-31

CDR Andrew Gephart
VX-31 Chief Test Pilot
(U.S. Navy Photo)

CDR Andrew Gephart, Chief Test Pilot, VX-31

Commander Andrew Gephart is a native of Dayton, Ohio and graduated from Boston University with a BA in Physics and an MS in Mechanical Engineering. He was designated a Naval Aviator in Kingsville, TX in May 2001.

Upon completion of replacement pilot training in the F-14A with the Grim Reapers of VF-101, he was assigned to the Checkmates of VF-211 at NAS Oceana where he deployed aboard USS Enterprise (CVN-65) flying combat sorties in support of Operations Iraqi Freedom and Enduring Freedom from 2003-2004. He completed the transition to the F/A-18F with his squadron at NAS Lemoore in March 2005. In 2005, he reported to Naval Test Pilot School at NAS Patuxent River, graduating with Class 129 in June 2006. His follow-on test tour was at VX-23, conducting flight test and evaluation of the F/A-18E/F, EA-18G, and T-45. During this tour, he was deployed as an Individual Augmentee with the 1-28th Infantry Battalion to FOB Falcon, Iraq, from September 2007 to June 2008.

In September 2008, he reported to the Gladiators of VFA-106, where he completed replacement pilot training in the F/A-18C. He returned to the fleet as a department head with the Valions of VFA-15 at NAS Oceana where he deployed aboard USS George H.W. Bush (CVN-77) on her 2011 maiden deployment in support of Operations Enduring Freedom and Iraqi Freedom. From June 2012 to October 2015, Commander Gephart was the Chief Test Pilot and then the Director at the Unmanned Aircraft Systems Test Directorate at Webster Outlying Field in St. Inigoes, Maryland from June 2012 to October 2015. In November 2015, he returned to the Naval Test Pilot School as an instructor until March 2017.

CDR Gephart reported to VX-31 as the incoming Chief Test Pilot in June 2017.

Last Update 17-Jul-2017 12:28